OAGS Athletics Carnival 2020

The results are in, and we are pleased to share the 'place-getters' from the 2020 Athletics Carnival. One thing that was absolutely evident was that participation was wonderful, and house points were aplenty. Whilst there are no official 'pathways' for Athletics this year amidst the Covid-19 pandemic, our students gave it their all and smashed some records on the day! We looking forward to announcing the winning house and the age champions in the near future.

Event 1 - Girls 8 Yrs 100m

1st - Annabelle Davis, 2nd - Emma Lee, 3rd - Delta Dawo

Event 2 - Boys 8 Yrs 100m

1st - Bobby Kaipu, 2nd - Tevita Masila, 3rd Callum Oh

Event 3 - Girls 9 Yrs 100m

1st - Emily Meiring, 2nd - Daisy Dwyer, 3rd - Emily Nyers-Saunders

Event 4 - Boys 9 Yrs 100m

1st - Paddy Blair, 2nd - Sam Butt, 3rd - Valton Pretorius

Event 5 - Girls 10 Yrs 100m

1st - Lucy Jurd, 2nd - Vivi Newcombe, 3rd -Madison Wright

Event 6 - Boys 10 Yrs 100m

1st - Liam Postma, 2nd - Sam Brown, 3rd - Ben Lee

Event 7- Girls 11 Yrs 100m

1st - Elyse Stringer, 2nd - Genevieve McGoldrick, 3rd - Emma Jurd

Event 8 - Boys 11 Yrs 100m

1st - Kayne B, 2nd - Greg Finlay, 3rd - Max Maclean

Event 9 - Girls 12 Yrs 100m

1st - Jocelyn Blair, 2nd - Eva Nyers-Saunders, 3rd - Lucy Martin

Event 10 - Boys 12 Yrs 100m

1st - Blake Gleeson, 2nd - Ben Polley, 3rd - Dean Lipscomb

Event 11 - Girls 13 Yrs 100m

1st - Charli Hunter, 2nd - Isla Stringer, 3rd - Josie Fuller

Event 12 - Boys 13 Yrs 100m

1st - Marley Ash, 2nd - Harry Brown, 3rd - Noah Smith

Event 13 - Girls 14 Yrs 100m

1st - Holly Lane, 2nd - Storm Rapley, 3rd - Elli Wilson

Event 14 - Boys 14 Yrs 100m

1st - Keegan Willis, 2nd - Nate Lee, 3rd - Hayden Spedding

Event 15 - Girls 15 Yrs 100m

1st - Olivia Hazelton-Berry, 2nd - Kate McMaster, 3rd - Hannah Dewar

Event 16 - Boys 15 Yrs 100m

1st - Oliver Colgan, 2nd - Ben Wotton, 3rd - Jacob Norcott

Event 17 - Girls 16 Yrs 100m

1st - Lily Martin, 2nd - Adelaide Webster, 3rd - Charli Hobbs

Event 18 - Boys 16 Yrs 100m

1st - Bayden Willis, 2nd - Bryce Elsegood, 3rd - Bryce Evans

Event 19 - Girls 17 Years 100m

1st - Emily Patterson, 2nd - Suzie Daugherty, 3rd - Issy Fox

Event 20 - Boys 17 Yrs 100m

1st - Archie Sippel, 2nd - Jock Johnston, 3rd - Oscar Watson

Event 21 - Girls 18+ 100m

1st - Amy Fulwood, 2nd - Maddie Mackay, 3rd - Mollie Patterson

Event 22 - Boys 18+ 100m

1st - Jackson Willis (New record), 2nd - Tom Dale, 3rd - Aidan Greenfield

Event 22A - Girls 8 Yrs 200m

1st Jovi B (New Record), 2nd - Emma Lee, 3rd - Delta Dawo

Event 22C - Boys 8 Yrs 200m

1st - Bobby Kaipu, 2nd - Tevita Masila, 3rd - Callum Oh

Event 22D - Girls 9 Yrs 200m

1st - Emily Meiring (New record), 2nd - Daisy Dwyer, 3rd - Ivy Rengger

Event 22E - Boys 9 Yrs 200m

1st - Paddy Blair (New record), 2nd - Sam Butt, 3rd - Henry Jones

Event 23 - Girls 10 Yrs 200m

1st - Lucy Jurd, 2nd - Vivi Newcombe, 3rd - Madison Wright

Event 24 - Boys 10 Yrs 200m

1st - Liam Postma, 2nd - Sam Brown, 3rd - Hayden Blowes

Event 25 - Girls 11 Yrs 200m

1st - Elyse Stringer 2nd - Lucie Fowler, 3rd - Eva Sheldon

Event 26 - Boys 11 Yrs 200m

1st - Kayne B, 2nd - Oscar Paul, 3rd - Greg Finlay

Event 27 - Girls 12 Yrs 200m

1st - Jocelyn Blair (New record), 2nd - Lucy Martin, 3rd - Isabella Vucak

Event 28 - Boys 12 Yrs 200m

1st - Blake Gleeson, 2nd Ben Polley, 3rd - Alex Trott

Event 29 - Girls 13 Yrs 200m

1st - Isla Stringer, 2nd - Charli Hunter, 3rd - Bridget Watts

Event 30 - Boys 13 Yrs 200m

1st - Noah Smith, 2nd - Harry Brown, 3rd - Ben Postma

Event 31 - Girls 14 Yrs 200m

1st - Holly Lane, 2nd - Elli Wilson, 3rd - Snigda Kaipu

Event 32 - Boys 14 Yrs 200m

1st - Keegan Willis (New record), 2nd - Nate Lee, 3rd - Hayden Spedding

Event 33 - Girls 15 Yrs 200m

1st - Jessica Curtin, 2nd - Olivia Hazelton-Berry, 3rd - Kate McMaster

Event 34 - Boys 15 Yrs 200m

1st - Ben Wotton, 2nd - Jacob Norcott, 3rd - Oliver Colgan

Event 35 - Girls 16 Yrs 200m

1st - Lily Martin, 2nd - Charli Hobbs, 3rd - Adelaide Webster

Event 36 - Boys 16 Yrs 200m

1st - Bayden Willis, 2nd - Bryce Elsegood, 3rd - Bryce Evans

Event 37 - Girls 17 Yrs 200m

1st - Suzie Daugherty, 2nd - Emily Patterson, 3rd - Issy Fox

Event 38 - Boys 17 Yrs 200m

1st - Jock Johnston, 2nd - Ryan Chirenje, 3rd - Josh Whittingham

Event 39 - Girls 18+ 200m

1st - Amy Fulwood, 2nd - Mollie Patterson, 3rd - Maddie Mackay

Event 40 - 18+ 200m

1st - Jackson Willis (New record), 2nd Tom Dale, 3rd - Luca Ross

Event 42A - Girls 13 Yrs 400m

1st - Isla Stringer (New record), 2nd - Charli Hunter, 3rd - Lylah Doherty

Event 42B - Boys 13 Yrs 400m

1st - Harry Brown, 2nd - Isaac Brown, 3rd - Ben Postma

Event 42C - Girls 14 Yrs 400m

1st - Elli Wilson (New record)

Event 42D - Boys 14 Yrs 400m

1st - Nate Lee (New record), 2nd - Keegan Willis, 3rd - Hayden Spedding

Event 43 - Girls 15 Yrs 400m

1st - Trinity Radburn, 2nd - Ashleigh Squire, 3rd - Kate McMaster

Event 44 - Boys 15 Yrs 400m

1st - Jacob Norcott, 2nd - Oliver Colgan, 3rd - Thomas Dixon

Event 44A - Girls 16 Yrs 400m

1st - Brooke Windus (New record), 2nd Charli Hobbs, 3rd - Adelaide Webster

Event 44B - Boys 16 Yrs 400m

1st - Bayden Willis (New record), Bryce Elsegood, Bryce Evans

Event 45 - Girls 17 Yrs 400m

1st - Emily Patterson

Event 46 - Boys 17 Yrs 400m

1st - Jock Johnston, 2nd - Ryan Chirenje, 3rd - Josh Whittingham

Event 47 - Girls 8-10 800m

1st - Lucy Jurd, 2nd - Daisy Dwyer, 3rd - Emily Meiring

Event 48 - Boys 8-10 800m

1st - Sam Brown, 2nd - Hayden Hyde, 3rd - Liam Postma

Event 49 - Girls 11 Yrs 800m

1st - Charlotte Meiring, 2nd - Imogen Johnston, 3rd - Elyse Stringer

Event 50 - Boys 11 Yrs 800m

1st - Kayne B, 2nd- James Butt, 3rd - Greg Finlay

Event 51 - Girls 12 Yrs 800m

1st - Lucy Martin, 2nd - Jocelyn Blair, 3rd - Isabella Vucak

Event 52 - Boys 12 Yrs 800m

1st - Blake Gleeson (New record), 2nd - Ben Polley, 3rd - Luke Brown

Event 52A - Girls 13 Yrs 800m

1st - Isla Stringer, 2nd - Lara Whybrow, 3rd - Bridget Watts

Event 52B - Boys 13 Yrs 800m

1st - Isaac Clarke, 2nd Harry Brown, 3rd - Jonathan Pottie

Event 53 - Girls 14 Yrs 800m

1st - Elli Wilson, 2nd - Holly Lane

Event 54 - Boys 14 Yrs 800m

1st - Keegan Willis, 2nd - Hayden Spedding, 3rd - Nate Lee

Event 54A - Girls 15 Yrs 800m

1st - Sylvia de Graaff, 2nd - Kate McMaster

Event 54B - Boys 15 Yrs 800m

1st - Jacob Norcott, 2nd - Oliver Colgan, 3rd - Thomas Dixon

Event 55 - Girls 16 Yrs 800m

1st - Lily Martin, 2nd - Adelaide Webster, 3rd - Brooke Windus

Event 56 - Boys 16 Yrs 800m

1st - Bryce Elsegood, 2nd - Bayden Willis, 3rd - Harry Buckland

Event - 56B - Boys 17 Yrs 00m

1st - Josh Whittingham, 2nd - Ryan Chirenje, 3rd - Jock Johnston

Event 57 - Girls 18-19 Yrs 800m

1st - Jessica Bennett