OAGS Swimming Carnival 2022

Results from the OAGS Swimming Carnival



Event 1 - Girls 10&U 200 IM

1st Place - Adeline Wilson


Event 2 - Boys 10&U 200IM

1st - Oscar Pigot, 2nd Vincent Oxenburgh


Event 3 Girls 11-12 200IM

Primary

1st Emily Meiring

Secondary

1st Hallie Ellice, 2nd Rose Baldwin, 3rd Lizzie Baldwin


Event 4 - Boys 11-12 Yrs IM

1st Place - Jack Thompson (new record)


Event 5 - Girls 13-14 IM

1st Poppy Kay, 2nd - Miley O'Brien, 3rd - Sarah Whittingham


Event 6 - Boys 13-14 200IM

1st - James Butt, 2nd - Nick Irwin


Event 7 - Girls 15016 200M IM

1st - Isla Stringer, 2nd Emily Strahan


Event 8 - Boys 15-16 200IM

1st Lachlan Thompson (New record), 2nd Tom Horan


Event 9 - Girls 17-18 Yrs 200IM

1st Ashleigh Squire, 2nd Claudia Horan


Event 10 Boys 17-18 200m IM

1st Oliver Thompson


Event 11 Girls 8-12 100m Freestyle

1st Emily Meiring, 2nd Hallie Ellice, 3rd Rose Baldwin


Event 12 Boys 100m Freestyle

1st Jack Thompson, 2nd Henry Jones, 3rd Rohan Mittal


Event 13 Girls 13-18 100m Freestyle

1st Emily Strahan, 2nd Poppy Kay, 3rd Isla Stringer



Event 15 Girls 10Yrs 50m Butterfly

1st Jessica McGreal


Event 19 Girls 12 Yrs 50m Butterfly

1st Hallie Ellice, 2nd Rose Baldwin, 3rd Clare Nelson


Event 20 Boys 12 Yrs 50m Butterfly

1st Jack Thompson


Event 21 Girls 12 Yrs 50m Butterfly

1st Miley O'Brien (New record), 2nd Poppy Kay, 3rd Lasche Tandy


Event 22 Boys 13 Yrs 50m Butterfly

1st James Butt, 2nd Nick Irwin


Event 25 Girls 15 Yrs 50m Butterfly

1st Isla Stringer


Event 26 Boys 15Yrs 50m Butterfly

1st Lachlan Thompson (New record),


Event 27 Girls 16 Yrs 50m Butterfly

1st Grace Stringer


Event 28 Boys 16 Yrs 50m Butterfly

1st Keegan Willis


Event 29 Girls 17 Yrs 50m Butterfly

1st Ashleigh Squire, 2nd Claudia Horan


Event 33 - Girls 8Yrs 50m Freestyle

1st Place - Lucy Pearson



Event 35 Girls 9 Yrs 50m Freestyle

1st Angela Gleeson, 2nd Lexi Baker


Event 36 - Boys 9 Yrs 50m freestyle

1st Place - Freddie Jones (new record), 2nd Place - Wyatt Nelson, 3rd Place - Tim Napier


Event 37 - Girls 10Yrs 50m Freestyle

1st place - Hannah Whittingham, 2nd - Harper Quirk


Event 38 - 10 Yrs 50m Freestyle

1st - Oscar Pigot, 2nd - James Christian, 3rd - Bobby Kaipu


Event 39 - Girls 11Yrs 50 Freestyle

1st - Emily Meiring (New record), 2nd Isla O'Brien, 3rd Bridget Waters


Event 40 - Boys 11 Yrs 50m Freestyle

1st Henry Jones, 2nd Sam Butt, 3rd Alex Cribb


Event 41 - 12 Yrs Girls 50m Free

Primary

1st - Vivienne Newcombe, 2nd Clare Nelson, 3rd - Adelaide Thompson

Secondary 1st - Rose Baldwin, 2nd - Hallie Ellice, 3rd - Lizzie Baldwin


Event 42 - 12 Yrs Boys 50m Free

Secondary

1st - Jack Thompson (New record), 2nd Rohan Mittal

Primary

1st - Liam Postma


Event 43 - 13 Yrs 50m Freestyle

1st - Miley O'Brien, 2nd - Poppy Kay, 3rd - Elyse Stringer


Event 44 - Boys 13 Yrs 50m Freestyle

1st Kayne Birkin, 2nd James Butt, 3rd Angus Griffith



Event 45 Girls 14 Yrs 50m Freestyle

1st Bella Blowes , 2nd Luci Moller, 3rd, Milla Jurd


Event 46 - Boys 14 Yrs 50m Freestyle

1st Ben Polley, 2nd Luke Brown, 3rd - Blake Gleeson


Event 47 - Girls 15 Yrs 50m Freestyle

1st Isla Stringer, 2nd Izzy Turk, 3rd Emily Strahan


Event 48 - Boys 15 Yrs 50m Freestyle

1st Lachlan Thompson (New Record), 2nd Tom Horan, 3rd Ethan Petschel


Event 49 - Girls 16Yrs 50m Freestyle

1st Grace Stringer


Event 50 Boys 16 Yrs 50m Freestyle

1st Nate Lee, 2nd Hayden Spedding, 3rd Keegan Willis


Event 51 Girls 17Yrs 50m Freestyle

1st Ashleigh Squire, 2nd Olivia Hazelton-Berry, 3rd Claudia Horan


Event 52 Boys 17 Yrs 50m Freestyle

1st Angus Guyer, 2nd Oliver Thompson, 3rd Manuel Camargo-Rivera


Event 53 - 18 Yrs Girls 50m Freestyle

1st Ella Stringer, 2nd Milla Polley, 3rd Haylea Whybrow


Event 54 - Boys 18Yrs 50m Freestyle

1st Bayden Willis, 2nd Jack Gordon


Event 55 - Girls 10&U Backstroke

1st Hannah Whittingham, 2nd Emma Lee, 3rd Adeline Wilson


Event 56 Boys 10&U 50m Backstroke

1st Oscar Pigot, 2nd Freddie Jones, 3rd Tim Napier


Event 57 - Girls 11 Years 50m Backstroke

1st Emily Meiring, 2nd Isla O'Brien, 3rd Loti Ward


Event 58 Boys 11Yrs 50m Backstroke

1st Henry Jones, 2nd Sam Butt, 3rd Liam Petschel


Event 59 Girls 12 Years 50m Backstroke

Primary

1st Vivi Newcombe, 2nd Lucinda Trott, 3rd Clare Nelson

Secondary

1st Hallie Ellice, 2nd Rose Baldwin, 3rd Lizzie Baldwin


Event 60 Boys 12 Years 50m Backstroke

Primary

1st Liam Postma, 2nd Sam Brown, 3rd Jake Whybrow

Secondary

1st Rohan Mittal, 2nd Jack Lethbridge


Event 61 Girls 13Yrs 50m Backstroke

1st Miley O'Brien, 2nd Poppy Kay, 3rd Calai Bunworth


Event 62 Boys 13 Yrs 50m Backstroke

1st James Butt, 2nd Kayne Birkin, 3rd Greg Finlay


Event 63 - Girls 14 Years 50m Backstroke

1st Luci Moller, 2nd Milla Jurd, 3rd Macey Paul


Event 64 Boys 14Yrs 50m Backstroke

1st Jason Olivier, 2nd Luke Brown, 3rd Ben Polley


Event 65 Girls 15Yrs 50m Backstroke

1st Isla Stringer, 2nd Emily Strahan, 3rd Izzy Turk


Event 66 - Boys 15Yrs 50m Backstroke

1st Lachlan Thompson (New record), 2nd Tom Horan, 3rd Ethan Petschel


Event 67 - Girls 16Yrs 50m Backstroke

1st Grace Stringer, 2nd Mia Otukolo 3rd Kate Davis


Event 68 Boys 16Yrs 50m Backstroke

1st Nate Lee, 2nd Hayden Spedding, 3rd Keegan Willis


Event 69 Girls 17 Years 50m Backstroke

1st Ashleigh Squire, 2nd Claudia Horan


Event 70 Boys 17 Yrs 50m Backstroke

1st Oliver Thompson, 2nd Angus Guyer, 3rd Tom Wright


Event 71 Girls 18 Yrs 50m Backstroke

1st Haylea Whybrow, 2nd Ella Stringer, 3rd Georgia Oakes


Event 72 Boys 18Yrs 50m Backstroke

1st Bayden Willis, 2nd Jack Gordon


Event 73 Girls 10&U 50m Breaststroke

1st Hannah Whittingham, 2nd Jess McGreal, 3rd Adeline Wilson


Event 74 Boys 10&U 50m Breaststroke

1st Oscar Pigot, 2nd Darcy Hutchinson, 3rd Freddie Jones


Event 75 Girls 11 Years 50m Breaststroke

1st Emily Meiring, 2nd Bridget Waters, 3rd Daisy Dwyer


Event 76 Boys 11 Yrs 50m Breaststroke

1st Henry Jones, 2nd Sam Butt, 3rd Liam Petschel


Event 77 Girls 12 Yrs 50m Breaststroke

Primary

1st Addie Thompson, 2nd Lucy Jurd, 3rd Vivi Newcombe

Secondary

1st Hallie Ellice, 2nd Milla Bruem, 3rd Rose Baldwin


Event 78 Boys 12 Yrs 50m Breaststroke

Primary

1st Hayden Blowes, 2nd Hayden Hyde, 3rd Sam Brown

Secondary

1st Jack Thompson, 2nd Rohan Mittal


Event 79 Girls 13 Yrs 50m Breaststroke

1st Kiera Strahan, 2nd Miley O'Brien, 3rd Calai Bunworth


Event 80 Boys 13 Yrs 50m Breaststroke

1st James Butt, 2nd Greg Finlay, 3rd Oscar Paul


Event 81 Girls 14Yrs 50m Breaststroke

1st Bella Blowes, 2nd Mia Singh, 3rd Macey Paul


Event 82 Boys 14 Yrs 50m Breaststroke

1st Oliver Hyde, 2nd Luke Brown, 3rd Dean Lipscomb


Event 83 Girls 15Yrs 50m Breaststroke

1st Isla Stringer, 2nd Emily Strahan, 3rd Izzy Turk


Event 84 - Boys 15 Yrs 50m Breaststroke

1st Tom Horan, 2nd Lachlan Thompson, 3rd Jonathan Pottie


Event 85 Girls 16 Yrs 50m Breaststroke

1st Grace Stringer


Event 86 Boys 16 Yrs 50m Breaststroke

1st Nate Lee, 2nd Hayden Spedding, 3rd Keegan Willis


Event 87 Girls 17 Yrs 50m Breaststroke

1st Claudie Horan


Event 88 Girls 17Yrs 50m Breaststroke

1st Manuel Camargo Rivera, 2nd Oliver Thompson, 3rd Angus Guyer


Event 89 Girls 18 Yrs 50m Breaststroke

1st Ella Stringer, 2nd Milla Polley, 3rd Haylea Whybrow


Event 91 Primary Relay

1st Biladurang, 2nd Dinawan, 3rd Bandhaa, 4th Gugaa


Event 92

1st Dinawan, 2nd Gugaa, 3rd Biladurang, 4th Bandhaa